od 1 września 2017 roku Szkoła Podstawowa nr 8 w Sanoku --- ZAPRASZAMY  
׀  dokumenty  ׀  e-dziennik  ׀  plan lekcji  ׀  nasze innowacje  ׀  programy i wymagania edukacyjne  ׀  ważne druki  ׀  konsultacje nauczycieli  ׀  kontakt  ׀

  - AKTUALNOŚCI

  DLA UCZNIÓW

  - UCZNIOWIE

  - SAMORZĄD

  - KONKURSY

  - LAUREACI

  - SUKCESY UCZNIÓW

  - GALERIA G2

  - ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

  - PROJEKTY EDUKACYJNE

  DLA RODZICÓW

  - ZAPISY DO SZKOŁY

  - RADA RODZICÓW

  - E-DZIENNIK   

  - KONSULTACJE
                  NAUCZYCIELI   

  - PLAN LEKCJI   

  - KONTAKT   

  O NAS

  - HISTORIA SZKOŁY
          - nadanie imienia
          - patronka
          - poczty
          - kalendarium
          - dyrektorzy
          - legendy
          - pocztówki  - DYREKCJA

  - GRONO PEDAGOGICZNE

  - PEDAGOG i PSYCHOLOG

  - BIBLIOTEKA

  - KRONIKA WYDARZEŃ

  - KANAŁ-YOUTUBE

  - O NAS W MEDIACH

  - HISTORIA WWW

  - DYŻURY NAUCZYCIELI

  EDUKACJA

  - JĘZYK POLSKI

  - HISTORIA

  - JĘZYKI OBCE

  - MATEMATYKA 

  - INFORMATYKA

  - SPORT

  NASZE DZIAŁANIA

  - PROGRAMY I PROJEKTY

  - WOLONTARIAT

  - EKOLOGIA

  - PCK

  - CYFROWOBEZPIECZNI

  - OTRZĘSINY

  - POKAZ TALENTÓW

  - KLUB MIŁOŚNIKÓW
                       FILMOWYCH

  - GAZETKA ZOŚKA

  - WYCIECZKI

 
Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku...

Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku


Teraz rozpoczyna się walka króla i królowej o ustanowienie dynastii Jagiellonów na tronie Polski. Niewątpliwie w świetle problemu o następstwo tronu i regencję Zofii rozpatrywać trzeba dwa poważne zarzuty rzucone na młodą żonę władcy (oskarżono ją o zdradę małżeńską, a kilka lat później o otrucie królewny Jadwigi). Zofia Holszańska z tych oskarżeń wyszła obronną ręką, a w międzyczasie urodziła trzeciego syna Kazimierza (29 lub 30 XI 1427r.). O ile posądzenia przyniosły ostudzenie stosunków między małżonkami, to jednak nadal mocno współpracowali nad osadzeniem syna na tronie królewskim.

4 III 1430r. na zjeździe Jedlni, a potem 9 I 1433r. na zjeździe w Krakowie w zamian za uznanie przywilejów szlacheckich (m.in. nietykalności osobistej szlachty) i odrzuceniu regencji królowej Zofii zatwierdzono elekcyjność tronu i koronację Władysława (zasiądzie na tronie Polski jako Władysław III Warneńczyk).

1 VI 1434r. w Gródku zmarł 83-letni król Władysław Jagiełło. Owdowiała królowa Zofia 11 VI czekała u bram Krakowa na przywiezienia zwłok swojego męża. Tydzień później rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe.

Zofia po śmierci męża nie pozostała długo na Wawelu. Polityczna kamaryla pod wodzą Oleśnickiego wzięła górę ( królowa została odsunięta od wychowania swoich synów). Biskup krakowski 25 VII 1434r. doprowadził do elekcji 10-letniego Władysława syna Zofii Holszańskiej na króla Polski. W III 1440r. młody król przyjął za namową Zbigniewa Oleśnickiego propozycję poselstwa węgierskiego, objęcia tronu w Budzie (unia personalna polsko-węgierska). Zofia Holszańska i młodszy brat Kazimierz odprowadzili Władysława III do granicy z Węgrami. Matka nie zdawała sobie sprawy że widzi go po raz ostatni. Wkrótce królowa- matka została sama, gdyż jej młodszy syn Kazimierz w miesiąc później za jej radą wyjechał na Litwę, aby objąć tam tron. 

Po wyjeździe Kazimierza celem jej dalszego pobytu stało się starostwo sanockie (oprawa wdowia ), w którym z przerwami przebywała 26 lat ( 1435-1461).  

Rok 1444 przyniósł klęskę Węgrów pod Warną w bitwie z Turkami i śmierć 20-letniego króla Władysława III. Był to ogromny cios dla matki, która po otrzymaniu wiadomości długo nie wierzyła w śmierć swego pierworodnego syna, gdyż po Europie krążyły plotki o jego niewoli.

Od 1445r. królowa Zofia zaczęła działać na rzecz wyboru swojego drugiego syna Kazimierza na tron Polski, będące w tym czasie Wielkim Księciem Litwy. Dzięki aktywności i talentom dyplomatycznym w czasie zjazdu panów w Nowym Mieście Korczynie doprowadziła do uznania Kazimierza królem Polski.

25 VI 1447r. w Krakowie na Wawelu został koronowany Kazimierz Jagiellończyk. Od samego początku młody władca odsunął od siebie Zbigniewa Oleśnickiego i coraz częściej korzystał z pomocy swojej matki.

Późnym latem 1461r. królowa wg. Kroniki Jana Długosza – dostała febry po zjedzeniu zbyt dużej ilości porcji melonów. Wychodząc z założenia, że natura sama powinna zwalczyć chorobę odmówiła przyjmowania lekarstw. Dolegliwość jednak nie ustępowała, z czasem dołączył się do tego paraliż i królowa- matka zmarła 21 IX 1461 w Krakowie. Tydzień później pochowano ją w katedrze wawelskiej, w kaplicy Świętej Trójcy, którą sama wcześniej ufundowała.

O jej pobycie w sanockim zamku zachowały się liczne wzmianki. Osamotniona Zofia teraz poświęciła się szerzej działalności na rzecz Ziemi Sanockiej. Okazała się dbałą i sprawiedliwą władczynią wykazującą duże zdolności administracyjne, co zjednało jej powszechne przywiązanie ludności.


<<<<<

1  2  3

>>>>>

 
 
G2 to już historia od:
Sanockie szkoły
Szkoła Podstawowa nr 1
Szkoła Podstawowa nr 2
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 4
Szkoła Podstawowa nr 6
Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 3
Gimnazjum nr 4
I Liceum Ogólnokszałcące
II Liceum Ogólnokszałcące
Zespół Szkół nr 1
Zespół Szkół nr 2
Zespół Szkół nr 3
Zespół Szkół nr 5


 

wszelkie prawa zastrzeżone © waja