od 1 września 2017 roku Szkoła Podstawowa nr 8 w Sanoku --- ZAPRASZAMY  
׀  dokumenty  ׀  e-dziennik  ׀  plan lekcji  ׀  nasze innowacje  ׀  programy i wymagania edukacyjne  ׀  ważne druki  ׀  konsultacje nauczycieli  ׀  kontakt  ׀

  - AKTUALNOŚCI

  DLA UCZNIÓW

  - UCZNIOWIE

  - SAMORZĄD

  - KONKURSY

  - LAUREACI

  - SUKCESY UCZNIÓW

  - GALERIA G2

  - ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

  - PROJEKTY EDUKACYJNE

  DLA RODZICÓW

  - ZAPISY DO SZKOŁY

  - RADA RODZICÓW

  - E-DZIENNIK   

  - KONSULTACJE
                  NAUCZYCIELI   

  - PLAN LEKCJI   

  - KONTAKT   

  O NAS

  - HISTORIA SZKOŁY

  - DYREKCJA

  - GRONO PEDAGOGICZNE

  - PEDAGOG i PSYCHOLOG

  - BIBLIOTEKA

  - KRONIKA WYDARZEŃ

  - KANAŁ-YOUTUBE

  - O NAS W MEDIACH

  - HISTORIA WWW

  - DYŻURY NAUCZYCIELI

  EDUKACJA

  - JĘZYK POLSKI

  - HISTORIA

  - JĘZYKI OBCE
      - j. francuski
      - konkursy

           -- Easy as ABC
                  --- wyniki i zadania

           -- English can be fun
           -- Warto znać

           -- Le francais - C'est
                                      facile!

           -- Deutsch macht Spaß
                  --- wyniki i zadania

      - wycieczki zagraniczne
      - obóz językowy
      - wymiana młodzieży
      - nasze talenty
      - innowacje językowe

  - MATEMATYKA 

  - INFORMATYKA

  - SPORT

  NASZE DZIAŁANIA

  - PROGRAMY I PROJEKTY

  - WOLONTARIAT

  - EKOLOGIA

  - PCK

  - CYFROWOBEZPIECZNI

  - OTRZĘSINY

  - POKAZ TALENTÓW

  - KLUB MIŁOŚNIKÓW
                       FILMOWYCH

  - GAZETKA ZOŚKA

  - WYCIECZKI

 
Movie1

WYMIANA MŁODZIEŻY

Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku

Jeśli uczyć się języka francuskiego, to najlepiej poprzez jak najbliższy z nim kontakt.

A czy istnieje bardziej skuteczna metoda niż rozmowa i wymiana korespondencji z rodowitym Francuzem, czy Francuzką? Odpowiedź brzmi: nie!

Dlatego też nasza szkoła pragnąc wyposażyć swoich podopiecznych w niezwykle użyteczne narzędzie komunikacji, jakim jest znajomość języka obcego, nawiązała kontakt z Collège Sainte Ide de Lens we Francji. Od 2014 roku nasi uczniowie prowadzą korespondencję ze swoimi francuskimi partnerami oraz spotykają się z nimi, spędzają wspólnie czas, poznają nawzajem swoje zwyczaje, życie codzienne, zainteresowania, a przede wszystkim mają możliwość praktycznie doskonalić wiedzę, którą zdobyli na szkolnych zajęciach języka francuskiego. Warto dodać, że przy okazji tych spotkań nasi podopieczni poznają nowe miejsca, zwiedzają i poszerzają swoją wiedzę o największym spośród państw Europy zachodniej.

Dzięki uczestnictwie w polsko - francuskiej wymianie nasza młodzież nie tylko rozwija się językowo, ale także nawiązuje nowe interesujące przyjaźnie, które, być może przetrwają wiele lat.

mgr Beata Jankowska

koordynatorka wymiany

 
Zakopane - 11-12.05.2017 r…

 

11 maja 2017 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły wyjechała do Zakopanego. Tam właśnie odbyło się spotkanie z uczniami z Collège SainteIde z Lens we Francji, z którym nawiązaliśmy kontakty partnerskie w 2014 r.

Niestety z przyczyn bezpieczeństwa nie mogliśmy odwiedzić naszych francuskich przyjaciół w ich ojczyźnie, dlatego też skorzystaliśmy z okazji, że przyjechali oni na wycieczkę do Polski.

Spędziliśmy razem dwa fantastyczne dni w Zakopanem. Wspólnie odwiedziliśmy Gubałówkę, gdzie skorzystaliśmy w atrakcji w postaci zjazdów na zjeżdżalni grawitacyjnej i Krupówki, gdzie zakupiliśmy obowiązkowe pamiątki, zintegrowaliśmy się podczas wieczornej dyskoteki, delektowaliśmy się regionalnymi potrawami w miejscowych karczmach, a w drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy ruiny zamku w Czorsztynie.

Zachwyceni spotkaniem z naszymi przyjaciółmi i oczarowani nowymi znajomościami postanowiliśmy, że będziemy dalej utrzymywać z nimi kontakt z nadzieją na ponowne spotkanie w przyszłym roku.

Opiekę nad naszą grupą sprawowała pani Beata Jankowska, która była zarazem organizatorką wyjazdu i międzynarodowego spotkania.

Relacja z wyjazdu w formie prezentacji
Veni, vidi - było super!  - LENS - 17.06.2015 r…

 

I stało się!

Tak długo oczekiwana rewizyta uczniów G2 w Collège Sainte Ide w Lens doszła do skutku.

W dniach 2-9 czerwca 2015 r. piętnastoosobowa grupa młodzieży naszej szkoły pod opieką p. Adama Wala i p. Beaty Jankowskiej spędziła cudowny czas u swoich francuskich korespondentów.

 

Dzień 1 - Wtorek / 2.06.2015
Zbiórka na parkingu obok supermarketu Kaufland (ul. Królowej Bony) w Sanoku o godz. 11:30.
Po szybkiej policyjnej kontroli autokaru wyjeżdżamy z Sanoka o godz. 12:30. Nasza podróż do Francji trwa 27 godzin z krótkimi postojami na odpoczynek i posiłki.

Dzień 2 - Środa / 3.06.2015:
Lekko spóżnieni (ach te roboty drogowe na niemieckich autostradach...) o 16:30 docieramy do Collège Sainte Ide w Lens, gdzie następuje serdeczne powitanie i poczęstunek, a następnie każdy
z nas trafia do swojego miejsca zakwaterowania w domu francuskich korespondentów.

Dzień 3 - Czwartek / 4.06.2015:
Nasz dzień rozpoczyna się o 8:20, kiedy to przwiezieni do gimnazjum przez rodziców naszych korespondentów wyruszamy do Villeneuve-d’Ascq. Tam czeka nas wielka przygoda. W Koezio – wspaniałym, nowoczesnym parku atrakcji dla dzieci, młodzieży, a nawet dla dorosłych zostajemy podzieleni na grupy, z których każda ma za zadanie zdobyć jak najwięcej punktów. Zadania do wykonania są bardzo zróżnicowane: począwszy od rozwiązywania zagadek, odpowiadania na pytania, poprzez poszukiwanie wskazanych znaków w skomplikowanym labiryncie, zjazdy stromymi zjeżdżalniami (z którymi przegrały skarpetki niektórych osób ;)), a na przejściach po linach zawieszonych wysoko pod sufitem skończywszy.
Zmęczeni, ale szczęśliwi robimy piknik na placu przed Koezio.
Po krótkim odpoczynku na zielonej trawce w promieniach cudownego słońca, udajemy się na zwiedzanie Lille, które słynie z pięknej zabytkowej zabudowy oraz tego, że ceny są tu bardzo wysokie.
Około 18:00 wracamy do gimnazjum, gdzie czekają na nas rodzice naszych korespondentów, by zapewnić nam transfer do miejsca zakwaterowania.

Dzień 4 - Piątek / 5.06.2015:
Znów spotykamy się o 8:20 w gimnazjum. Tym razem (znów rozdzieleni) mamy możliwość uczestniczenia w zajęciach z naszymi korespondentami. Po nich zwiedzamy siedzibę gimnazjum – imponujące budynki, w których obecnie uczy się około 1300 osób.
Następnie w drodze do Merostwa podziwiamy piękną architekturę zabytkowej części Lens.
Nasze spotkanie w Merostwie przebiega w bardzo miłej atmosferze. Zapewnieni o działaniach Merostwa w celu podtrzymywania współpracy naszych szkół wracamy do szkoły na typowy francuski posiłek w kantynie (i wcale nie są to ślimaki, ani żabie udka ).
Po obiedzie czekają nas kolejne atrakcje: wyjazd do Vimy, gdzie oglądamy okopy z czasów I wojny światowej oraz pomnik żołnierzy kannadyjskich i marokańskich poległych w walkach toczonych na ziemiach francuskich.
Potem udajemy się do Arras – pięknego miasteczka, które słynie z dwóch wspaniałych barokowych placów, tworzących niepowtarzalny, jednyny w świecie zespół architektoniczny. Oglądamy też przepiękną dzwonnicę i Cytadelę oraz imponującą Katedrę odbudowaną na podstawie zachowanych zdjęć po prawie całkowitym jej zniszczeniu podczas I wojny światowej.
Około 18 :00 znów wracamy do gimnazjum, a następnie do domów naszych korespondentów, by trochę odpocząć, bo przed nami kolejny pasjonujący dzień.

Dzień 5 - Sobota / 6.06.2015:

Po tradycyjnym już spotkaniu przed szkołą wyjeżdżamy na północ. Kierunek : Boulogne-sur-Mer, gdzie dwie godziny później rozpoczynamy zwiedzanie « Nausicaa » Narodowego Centrum Morskiego - gdzie na powierzchni 5 000 m2 żyje około 36 000 zwierząt i gdzie zgromdzono 4 500 000 litrów wody.
Po wizycie w Centrum Morskim czas na posiłek – piknik przygotowany przez rodziny, po którym wyruszamy do pięknej miejscowości turystycznej – Le Touquet. To tutaj swoje « «résidences secondaires » czyli letnie domy mają bogaci Paryżanie i mieszkańcy Lille.
Spacerujemy po malowniczej, szerokiej, piaszczystej plaży oraz wśród wydm, na których co roku odbywają się międzynarodowe zawody motorkosowe.
Wieczorem –powrót do Lens – i dla niektórych kolejna z atrakcji : w szkole odbywa się dwudniowa uroczystość przyjecia I Komunii Św. Mamy możliwość uczestniczenia w ceremonii i porównania jej z obrządkiem praktykowanym w Polsce.

Dzień 6 - Niedziela / 7.06.2015:
Niedziela jest dniem spędzonym u rodzin. Każdy z nas spędził ją inaczej i był to chyba największy sprawdzian naszych umiejętności językowych, kiedy to bez obecności polskich opiekunów, a czasem ich delikatnego wsparcia, musieliśmy sami porozumiewać się z naszymi korespondentami i ich rodzinami. Było wspaniale! Niektórzy z nas wyjechali na wieś łowić ryby, inni uczestniczyli
w uroczystościach rodzinnych (Komunie, urodziny), jeszcze inni zwiedzali region Nord-Pas-de- Calais, Flandrię krainę historyczno-geograficzną położoną na terenie Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Byli wsród nas i tacy, którzy wraz z francuskimi korespondentami i ich rodzinami udali się do Paryża oraz do Parku Asterixa.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych francuskich przyjaciół każdy z nas spędził cudowny, pełen emocji dzień.

Dzień 7 - Poniedziałek / 8.06.2015:
Następuje czas nieuniknionego pożegnania. Spotykamy się w szkole, gdzie żegnani jesteśmy przez naszych korespondentów i obdarowani przez nich wieloma pamiątkmi.
Opuszczamy gościnne progi Collège Sainte Ide w Lens i wyruszamy w drogę powrotną.
Nie jest to jednak koniec atrakcji. Przed nami Bruksela.
Po drodze robimy drobne zakupy w drugim co do wielkości w Europie centrum handlowym Auchan. Po dwóch godzinach docieramy do stolicy Belgii.
Zwiedzamy Parlamentarium, a następnie robimy krótki spacer po mieście. Odwiedzamy Grand Place – Wielki Plac, nieregularny, pięciokątny, wytyczony przed 1348 roku u wylotu siedmiu ulic. Następnie udajemy się pod symbol Brukseli «Manneken pis» – słynną figurkę-fontannę, wykonaną
z brązu, przedstawiającą nagiego, sikającego chłopca.
Około 15:30 opuszczamy Brukselę. Wracamy do domu...

Dzień 8 - Wtorek / 9.06.2015:
Nasza francuska przygoda dobiega końca. Przyjeżdżamy do Sanoka około 15:30. Na parkingu przed Kauflandem już czekają na nas stęsknione rodziny. A my? Chociaż też stęsknieni, już planujemy przyszłoroczne spotkanie z naszymi nowymi francuskimi przyjaciółmi. Najpierw u nas, potem u nich. A może odwrotnie?
Wymiana polsko - francuska - SANOK - 25.05.2015 r…

 

Jak We wtorek - 12 maja 2015r. w godzinach popołudniowych uczniowie Gimnazjum nr 2, biorący udział w wymianie polsko-francuskiej z Collège Sainte Ide z Lens we Francji z wielką radością powitali swoich korespondentów.

Po krótkim powitaniu, goście zwiedzili szkołę i udali się do rodzin, u których mieli mieszkać podczas pobytu w Sanoku. Po początkowych problemach w nawiązaniu kontaktu, dość szybko udało nam się porozumieć.
Następnego dnia – w środę – 13 maja 2015 r. o godzinie 8:00 wyjechaliśmy na wspólną wycieczkę. Jej trasa zawiodła nas do Łańcuta, gdzie zwiedziliśmy zamek, oranżerię i wozownię. Później udaliśmy się do Przemyśla, gdzie zwiedziliśmy Starówkę i zjedliśmy pyszne lody. Czas podróży w autokarze umilały nam przygotowane specjalnie na tę okazję piosenki. Chcieliśmy zapoznać naszych korespondentów z muzyką, jakiej słuchamy na co dzień. Nie ograniczyliśmy się jednak tylko do odtwarzania piosenek, lecz sami śpiewaliśmy najbardziej lubiane „kawałki”. Nasi nowi przyjaciele nie pozostali nam dłużni i również przyłączyli się do zabawy, ochoczo prezentując własny repertuar. Około godziny 18:30 powróciliśmy do Sanoka. Na terenie OW „Sosenki” zostało zorganizowane ognisko – czekały na nas przepyszne kiełbaski, pieczony chleb, herbata, soki i smaczne bułeczki.. Byliśmy już odrobinę zmęczeni, jednak zdecydowaliśmy się jeszcze pojechać do restauracji McDonald’s, gdzie, bardziej w celach towarzyskich, niż konsumpcyjnych, w świetnych humorach wspólnie spędziliśmy czas.
W czwartek o godzinie 8:00 udaliśmy się do szkoły, w której nasi korespondenci wzięli udział w zorganizowanych specjalnie dla nich zajęciach: Uczestniczyli w lekcji oraz wzięli udział w przygotowanych dla nich zabawach i quizach. Około 10:00 udaliśmy się do Muzeum Budownictwa Ludowego. Tam w uroczej scenerii drewnianych zabudowań nasze koleżanki dokonały prezentacji zwiedzanych obiektów, „szlifując” równocześnie język francuski, zaś panowie przewodnicy ochoczo uzupełniali te prezentacje zabawnymi anegdotami i ciekawymi treściami.

Po obiedzie czekała nas wyjątkowa wizyta: Udaliśmy się do Urzędu Miasta, gdzie w Sali Herbowej nastąpiło spotkanie z Zastępcą Burmistrza – panem dr Piotrem Uruskim, który wręczył Francuzom pamiątkowe upominki. Chwilę później czekała nas ogromna niespodzianka – mimo natłoku służbowych zajęć przyjął nas również w swoim gabinecie pan Burmistrz Tadeusz Pióro. Mieliśmy możliwość przekonać się, że mimo niezbyt dużych rozmiarów, gabinet Burmistrza Królewskiego Miasta Sanoka jest w stanie pomieścić prawie sześćdziesiąt osób. Sam Pan Burmistrz zaś nie szczędził słów pochwały dla uczniów G2, którzy kilka miesięcy wcześniej nawiązali kontakty mailowe z francuskimi korespondentami, a następnie z radością przystąpili do planowania spotkania.

Następnie nasi goście mieli okazję zobaczyć sanocki zamek i poznać twórczość słynnego Zdzisława Beksińskiego. Po południu część z nas zabrała swoich korespondentów na wspólnego grilla, a część udała się z gośćmi na zaporę w Solinie.
15.05.2015r. o godzinie 8:00 miało miejsce wręczenie drobnych upominków oraz krótki program artystyczny, przygotowany przez uczniów naszego gimnazjum. Tego dnia  w smutnych nastrojach pożegnaliśmy naszych kolegów, do których mimo tak krótkiego ich pobytu bardzo się przywiązaliśmy.
Nie możemy się już doczekać kiedy wkrótce ponownie się spotkamy!


 
 
G2 to już historia od:
Sanockie szkoły
Szkoła Podstawowa nr 1
Szkoła Podstawowa nr 2
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 4
Szkoła Podstawowa nr 6
Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 3
Gimnazjum nr 4
I Liceum Ogólnokszałcące
II Liceum Ogólnokszałcące
Zespół Szkół nr 1
Zespół Szkół nr 2
Zespół Szkół nr 3
Zespół Szkół nr 5


 

wszelkie prawa zastrzeżone © waja