od 1 września 2017 roku Szkoła Podstawowa nr 8 w Sanoku --- ZAPRASZAMY  
׀  dokumenty  ׀  e-dziennik  ׀  plan lekcji  ׀  nasze innowacje  ׀  programy i wymagania edukacyjne  ׀  ważne druki  ׀  konsultacje nauczycieli  ׀  kontakt  ׀

  - AKTUALNOŚCI

  DLA UCZNIÓW

  - UCZNIOWIE

  - SAMORZĄD

  - KONKURSY

  - LAUREACI

  - SUKCESY UCZNIÓW

  - GALERIA G2

  - ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

  - PROJEKTY EDUKACYJNE

  DLA RODZICÓW

  - ZAPISY DO SZKOŁY

  - RADA RODZICÓW

  - E-DZIENNIK   

  - KONSULTACJE
                  NAUCZYCIELI   

  - PLAN LEKCJI   

  - KONTAKT   

  O NAS

  - HISTORIA SZKOŁY

  - DYREKCJA

  - GRONO PEDAGOGICZNE

  - PEDAGOG i PSYCHOLOG

  - BIBLIOTEKA

  - KRONIKA WYDARZEŃ

  - KANAŁ-YOUTUBE

  - O NAS W MEDIACH

  - HISTORIA WWW

  - DYŻURY NAUCZYCIELI

  EDUKACJA

  - JĘZYK POLSKI

  - HISTORIA

  - JĘZYKI OBCE

  - MATEMATYKA 

  - INFORMATYKA

  - SPORT

  NASZE DZIAŁANIA

  - PROGRAMY I PROJEKTY

  - WOLONTARIAT

  - EKOLOGIA

  - PCK

  - CYFROWOBEZPIECZNI

  - OTRZĘSINY

  - POKAZ TALENTÓW

  - KLUB MIŁOŚNIKÓW
                       FILMOWYCH

  - GAZETKA ZOŚKA

  - WYCIECZKI

 
Movie1

 

 

270 || Zima || Dodał: Tomek

W Sanoku dnia 14 października 2009 roku pojawił się pierwszy śnieg, zapowiadany w prognozach pogody lecz nie przyjmowany do zrozumienia. Zapytałem na ulicy Panią Małgorzatę „Czy dobrze że śnieg spadł tak wcześnie?” Odpowiada ze łzami w oczach : „Nie, nie, i jeszcze raz, nie” Zapytałem dlaczego nie? Odpowiedziała : „Jeszcze nie nacieszyłam się jesienią, pięknymi kolorami tej pory roku, spadającymi bezwładnie liśćmi drzew, a tu już z Nienacka wkracza zima”. No cóż pory roku zaskakują nas nieustannie. Nie poddawajmy się tylko idźmy do sklepów kupować zimowe ubrania.
Z pięknego zaśnieżonego Sanoka zdał wam relacje MISTERIOZO :=/)
 

 Piątek 16.10.2009   ||   Komentarze...  
269 || Niespodziewana zima || Dodały: Kinga i Ewelina

Chociaż kalendarzowa jesień w naszym kraju rozpoczęła się zaledwie nie cały miesiąc temu, to nie mogliśmy do końca poznać ‘smaku’ prawdziwej Polskiej Złotej Jesieni. Przyczyną tego jest śnieg , który spadł w naszym mieście w nocy z wtorku na środę, ale to nie koniec tego - meteorologowie zapowiadają opady śniegu jeszcze w czwartek , piątek i sobotę. Ciepłe ubrania to teraz podstawa tego , alby nie przemarznąć, a to mogłoby być podstawową przyczyną naszych zachorowań. Pierwsze oznaki zimy dały się szczególnie we znaki kierowcą, których samochody jeszcze nie mają zmienionych opon za zimowe, dlatego ślizgają się po drogach jak na lodowisku. Zimowe zaskoczenie będzie trwało jednak krótko, bo Jesień przypomni sobie o nas już na początku następnego tygodnia ;) Jednak my i tak wolelibyśmy wakacje z wiadomych powodów ;)
 

 Piątek 16.10.2009   ||   Komentarze...  
268 || Niespodziewana zima || Dodały: Kasia i Magda

W tym roku zima zaskoczyła nas niesamowicie. Jestem pewna, że nie znajdzie się ani jedna osoba, dla której poranny środowy pejzaż na oknem nie byłby zaskoczeniem – dla jednych bardzo radosnym, dla drugich rozczarowującym, bo chyba nie każdy z entuzjazmem wyciągał zimowe kurtki, buty, czapki i szaliki. Są też jednak osoby, które od razu zaczęły snuć plany na spędzenie pierwszego zimowego weekendu.
Pytanie, które zadają sobie wszyscy, to czy taka pogoda utrzyma się dłużej, czy też śnieg zaraz się stopi i pierwsza tegoroczna zapowiedź zimy przejdzie bez większego echa.
 

 Piątek 16.10.2009   ||   Komentarze...  
267 || Sanockie fontanny|| Dodały: Kasia i Magda

Na każdym kroku można zaobserwować, że nasze miasto od ostatnich kilku lat rozwija się bardzo szybko. Przykładem tego są chociażby sanockie fontanny: dziś trzy, podczas gdy kiedyś nie mogliśmy się poszczycić ani jedną. Pierwsza z nich, tak zwana „Panna z suchą głową” stoi w centrum miasta, na ulicy Kościuszki, a dwie pozostałe można oglądać na rynku. Co więcej, te rynkowe wieczorami są podświetlane na przeróżne kolory, co w połączeniu z muzyką klasyczną puszczaną z głośników tworzy wspaniały spektakl światła i dźwięku, na kształt tych w Barcelonie i Pradze. Wprawdzie jest to tylko miniatura tego, co można zobaczyć w tamtych miastach, ale jesteśmy na dobrej drodze ;).
Niestety lato dobiega końca, a gdy nadejdzie zima, życie w naszych fontannach zamrze na kilka miesięcy. Korzystajmy więc póki czas i oglądajmy je wieczorami, gdzie nadają niesamowitego wyglądu i klimatu naszemu urokliwemu rynkowi.

 Piątek 16.10.2009   ||   Komentarze...  
266 || Grecja || Dodały: Kasia i Magda

Tegoroczne wakacje spędziłam w Grecji. Jest to kraj o bardzo ciekawej kulturze antycznej. Zdjęcia przedstawiają krajobraz Peloponezu, Stadionu Olimpijskiego, Kanału Korynckiego, Aten i grobu Agamemnona w Mykenach. Jest to kraj bardzo górzysty, o przepięknych widokach, upalnym klimacie, winnej latorośli, gajach oliwnych i pomarańczowych. Grecja słynie z kawy frappe’ robionej z wody (kranówy), zmieszanej z czarną kawą, kostkami lodu i cukrem, nawiasem mówiąc niezbyt smacznej, suvlaków i Greka Zorby. Polecam zwiedzenie tego państwa, ponieważ jest ono inne niż wszystkie.

 Piątek 16.10.2009   ||   Komentarze...  
265 || "Królik europejski"... || Dodała: Agnieszka

Królik europejski, królik dziki (Oryctolagus cuniculus) – jeden z trzech żyjących w Polsce przedstawicieli rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, masa ciała od 1 do 2 kg. Grzbiet ma ubarwienie brązowoszare lub żółtoszare, spód ciała jest biały. Krótki ogon jest od góry czarny, od spodu biały. Niektórzy mogą pomylić z zającem szarakiem, gdyż przypomina go nieco swoim wyglądem.
Występuje w niemal całej
Europie (poza Skandynawią), północno-zachodniej Afryce, a także w Australii i na Nowej Zelandii, gdzie został introdukowany na przełomie XVIII i XIX wieku. W Polsce króliki występują niezbyt licznie i żyją głównie w południowo-zachodniej oraz zachodniej i środkowej części kraju.
Najczęściej spotkać go można na terenach o piaszczystej glebie, unika terenów podmokłych. Czasami można go spotkać na nasypach kolejowych, w lasach sosnowych, na brzegach lasów oraz w parkach miejskich oraz w uprawach rolniczych; na łąkach, w sadach.
Jest zwierzęciem roślinożernym. Latem żywi się soczystymi roślinami, zimą gałązkami drzew i krzewów, trawą oraz
bulwami i korzeniami roślin, wygrzebywanymi spod ziemi. Królik, w odróżnieniu od swoich krewniaków zajęcy, kopie w ziemi nory. Nory te zawierają jedną dużą komorę gniazdową oraz liczne chodniki, mające w kilku miejscach wyjście na powierzchnię ziemi. Służą mu one głównie do obrony przed wrogami. W komorze gniazdowej także samica rodzi młode.
Ciąża trwa średnio 29 dni, w jednym miocie rodzi się od 4 do 12 młodych. Rodzą się one ślepe i nieowłosione. Oczy otwierają dopiero w 10-12 dniu życia. Królik osiąga dojrzałość w wieku 4-5 miesięcy, żyje około 10 lat.
Królik jest w Polsce zwierzęciem łownym z
okresem ochronnym.
Gatunek obejmuje 6 podgatunków:

--- Oryctolagus cuniculus algirus (Loche, 1858)

--- Oryctolagus cuniculus brachyotus (Trouessart, 1917)

--- Oryctolagus cuniculus cnossius (Bate, 1906)

--- Oryctolagus cuniculus cuniculus (Linnaeus, 1758)

--- Oryctolagus cuniculus habetensis (Cabrera, 1923)

--- Oryctolagus cuniculus huxleyi (Haeckel, 1874)
Królik znany jest ze swej dużej płodności, dlatego uznany został za
gatunek inwazyjny. Wprowadzenie królika do Australii doprowadziło do jego niepohamowanego rozprzestrzenienia po całym kontynencie. Szkody wyrządzone tam przez króliki są olbrzymie i miejscowa ludność poluje na nie.

 Czwartek 15.10.2009   ||   Komentarze...  
264 || „PTTk” || Dodały: Kinga i Ewelina

„80 lat tradycji – od Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego do Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego”, właśnie pod takim tytułem zaprezentowane są pamiątki z 80 – letniej działalności Oddziału – zdjęcia , dokumenty, księgi pamiątkowe, odznaczenia, a także zabytkowy już niemal sprzęt turystyczny. W ostatnim czasie miałyśmy okazję do obejrzenia tej fascynującej galerii pamiątkowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej , a dzięki opowiadaniom pani przewodnik z PTTK – u nasze wrażenia są bardzo pozytywne. Ponieważ uważamy, że jest to dość ciekawe postanowiłyśmy w skrócie wam opowiedzieć o działalności tego Oddziału. Głównym i podstawowym celem PTTK jest ukazywanie wszystkim, a w szczegół noście dzieciom i młodzieży, piękna i historii naszego miasta, regionu i kraju poprzez krzewienie turystyki i propagowania krajoznawstwa. Członków PTTK łączy pasja uprawiania turystyki, chęć poznawania nowych terenów oraz potrzeba społecznego działania. Podstawową formą działalności PTTK jest praca z młodzieżą. To przede wszystkim dla niej organizowane są rajdy, zloty, rejsy, konkursy, pogadanki, prelekcje ukazujące walory przyrodniczo- krajoznawcze najbliższej okolicy (zabytki, pomniki przyrody, rezerwaty, parki narodowe) i uczące aktywnego spędzania wolnego czasu. PTTK to połączenie aktywności fizycznej i intelektualnej : wędrowanie i poznawanie. W ramach organizacji można uprawiać każdą formę turystyki: pieszą, górską, nizinną, kolarską, żeglarską, konną, motorową oraz podwodną. PTTK swoje zadania realizuje poprzez karierę społecznych działaczy tj. przewodników beskidzkich i terenowych, pilotów wycieczek, przewodników GOT, organizatorów turystyki, znakarzy, instruktorów krajoznawstwa i przewodnictwa. Doskonaleniu wiedzy i umiejętności krajoznawczych służy zdobywanie regionalnych i krajowych odznak turystycznych. PTTK jest także głównym gestorem bazy turystycznej dostępnej dla wszystkich i obejmuje schroniska, bacówki, hotele, domy wycieczkowe, pola namiotowe i kampingi. Ważnym zadaniem PTTK jest znakowanie szlaków turystycznych, które ułatwiają wędrowanie i pozwalają dotrzeć do mało znanych miejsc, zobaczyć wszystko, co najpiękniejsze i nie zabłądzić. Do zadań PTTK należy też opieka nad szlakami, górskimi i nizinnymi. Oddział Sanocki ma pod swoją pieczą 393 km szlaków w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, a także paśmie Gór Słonych. W PTTK zawsze były i są obecne idee ochrony przyrody oraz prowadzi się działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. Szerzy się wiedzę i upowszechnienia zasady korzystania z walorów przyrodniczych środowiska naturalnego.
KALENDARIUM
16 maja 1929 – Powstaje sanocki Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Wśród założycieli są: Jan Potocki (prezes), Jan Hrabar (sekretarz), Tadeusz Malawski, Paweł Biedka, Stanisław Domański, Feliks Giela, Marian Kawski ( członkowie założyciele).
14 – 17 sierpnia 1936 – W Sanoku odbywa się Zjazd Ziem Górskich, największa impreza folklorystyczna w okresie międzywojennym, ukazująca walory naturalne, niezaprzeczalną urodę Ziemi Sanockiej, a także zwyczaje i różnorodności kulturową jej mieszkańców.
17 grudnia 1950 – Z połączenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego powstaje jedna ogólnopolska organizacja turystyczna: Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze.
29 marca 1951 – Zebranie założycielskie PTTK w Sanoku. Pierwszy przewodniczący: Władysław Szombara, zastępca: Tomasz Tomasik, sekretarz: Ludwik Jasiński.
 

 Piątek 9.10.2009   ||   Komentarze...  
263 || „ Kamień Leski” || Dodały: Damian

Znaleźć go można niedaleko Leska, jadąc w kierunku Olszanicy.
Dokładnie w miejscowości Glinne. Trzeba zatrzymać się na parkingu i przespacerować w górę 100m do lasku, w którym on się znajduje.
Czy warto? Na pewno tak. Jest to ogromny piaskowiec o wysokości 20m. i kilkudziesięciu szerokości. Odważni mogą wdrapać się na jego wierzchołek i zza koron drzew podziwiać okolice. Jednak schowany pomiędzy drzewami kamień jest trudnym obiektem do fotografowania. Mimo tego robi wrażenie na tych którzy kochają przyrodę. Naprawdę jest tam piękny krajobraz . Można tam spędzić ciekawie jesienny weekend , niżej kamienia znajduje się bar „Pod kamieniem” można sobie usiąść na zewnątrz i pooddychać świeżym powietrzem. Czasami przyjeżdżają tam motocykliści i alpiniści.

 Wtorek 06.10.2009   ||   Komentarze...  
262  || "Mrzeżyno"... || Dodały: Julia i Olga

Mrzeżyno jest to nadmorska miejscowość wypoczynkowa. Miasto to leży w północno  zachodniej Polsce. Turyści z całej Polski oraz z poza jej granic przyjeżdżają tu, by miło spędzić urlop. Jest tu bardzo ciepło i słonecznie, szczególnie w lipcu. Czyste powietrze, sprawia, że ludzie, którzy mają problemy z oddychaniem przyjeżdżają właśnie tam.
 W okolicy Mrzeżyna występuje jeden z lepiej zachowanych fragmentów wybrzeża wydmowego.
Plaża w Mrzeżynie jest piękna, morze jest zimne, lecz czyste.
W miejscowości znajduje się m.in. letni posterunek Policji, ośrodek zdrowia, punkt apteczny, apteka, placówka pocztowa, filia banku spółdzielczego, małe kino (otwarte tylko w sezonie), kwiaciarnia, dwie piekarnie, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, zespół szkół, pola namiotowe, ośrodek jazdy konnej, ośrodki wypoczynkowe, miejsca noclegowe. W mrzeżyńskim lesie znajduje się siedziba leśnictwa.
Jest to naprawdę piękne miasto, polecam.

 Poniedziałek 05.10.2009   ||   Komentarze...  
261  || "Nasz sanocki park"... || Dodały: Olga i Julia

Spacerując po Sanoku w tamtym tygodniu zaciekawił nas sanocki park, postanowiłyśmy zrobić w nim parę zdjęć. Wczesną jesienią jest tu bardzo pięknie, powoli opadają liście, które gromadzą się na chodniku i trawie.
Park jest to miejsce, w którym możemy pogrążyć się w ciszy i spokoju. Wiele ludzi spaceruje uliczkami naszego pięknego parku. Jedni chodzą na spacery z psem, inni podziwiają widoki z tarasu widokowego, a jeszcze inni odpoczywają na ławeczkach wsłuchując się w szum drzew.
Można tu znaleźć wiele interesujących obiektów, które warto zobaczyć. Zachęcamy do udania się do parku.

 Poniedziałek 05.10.2009   ||   Komentarze...  

 
G2 to już historia od:
Sanockie szkoły
Szkoła Podstawowa nr 1
Szkoła Podstawowa nr 2
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 4
Szkoła Podstawowa nr 6
Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 3
Gimnazjum nr 4
I Liceum Ogólnokszałcące
II Liceum Ogólnokszałcące
Zespół Szkół nr 1
Zespół Szkół nr 2
Zespół Szkół nr 3
Zespół Szkół nr 5


 

wszelkie prawa zastrzeżone © waja