Optyk – kiedy należy się do niego udać?

Optyk – kiedy należy się do niego udać?

Optyk to pierwszy krok ku naprawie wzroku

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi na całym świecie nosi okulary, bądź korzysta z soczewek. Najczęściej zaczyna się od drobnych problemów. Warto wtedy odwiedzić salon optyczny. Optyk przeprowadzi darmowe badanie które może być wstępem do dalszego leczenia. Powodem tego jest co najmniej kilka czynników, nad którymi warto się nieco pochylić.

Pierwszą przyczyną, dla której ludzie sięgają po okulary, są rozwijające się wady wzroku. Taka wada może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Często spotyka się nawet maleńkie dzieci, które już rodzą się z wadą wzroku. Są skazane na okulary już od swej maleńkości. Drugim takim ważnym aspektem jest prowadzenie niezdrowego stylu życia i brak odpowiedniej higieny oczu. Nasze społeczeństwo coraz więcej godzin spędza przed komputerem.  W pracy czy poza nią, nie dając swoim oczom czasu na odpoczynek. Dodatkowo, zwrócić trzeba uwagę na takie rzeczy jak telefon komórkowy czy tablet. Korzystanie z nich bardzo wytęża nasz wzrok, ze względu na stosunkowo mały obraz. Trzecim powodem, dla którego coraz częściej sięgamy po okulary jest starzenie się, ponieważ wraz z upływem lat, nasz wzrok pogarsza się. Według statystyk, po ukończeniu 40 roku życia częstotliwość korzystania z okularów wzrasta aż dwukrotnie!

Coraz więcej osób nosi okulary

W związku z przytoczonymi wyżej informacjami, zauważyć można, że epidemia osób mających problem ze wzrokiem z roku na rok wzrasta coraz bardziej. Co za tym idzie, zwiększa się również zapotrzebowanie na lekarzy okulistów, optometrystów i optyków. Ludzie często mają problem z odróżnieniem funkcji tych trzech zawodów i często mylnie ich używają. Warto zapamiętać, że okulista to lekarz, osoba, która zajmuje się pełną diagnostyką oka, jego schorzeniami, zwyrodnieniami i chorobami, oraz podejmuje specjalistyczne leczenie.

Optometrysta natomiast to osoba, która zajmuje się dokładnym pomiarem wady oka, oraz doborem odpowiedniej mocy szkiełek kontaktowych. Może on również zauważyć zmiany w oku, jednak nie może podjąć się leczenia, a w takiej sytuacji, powinien on pokierować nas do okulisty. Optyk, stanowi ostatnie ogniwo tego łańcucha, a jego zadaniem jest pomoc w doborze najodpowiedniejszych okularów dla nas, oraz montaż odpowiednich szkiełek w dobranych dla nas oprawkach. Coraz częściej salon optyczny to miejsce, w którym można spotkać nie tylko samego optyka, ale również i optometrystę. Takie rozwiązanie jest dla nas o wiele korzystniejsze, ponieważ w jednym miejscu możemy zbadać sobie wzrok oraz dokonać zakupu odpowiednich okularów.

Jak wybrać odpowiedniego optyka?

W każdym mieście naszego kraju, z roku na rok przybywa coraz to więcej salonów optycznych. Dla zobrazowania tego przykładem może okazać się np. Olsztyn, w którym znajduje się co najmniej 8 takich salonów. Czy każdy z nich jest warty odwiedzenia? Na pewno bo każdy z nas ma inne preferencje. Warto też tutaj wspomnieć o tym, że nie każdy z nas dobrze się czuje w okularach. Dla takich osób doskonałym rozwiązaniem są soczewki. Szacuje się, że w naszym kraju tylko około 1% osób mających problemy ze wzrokiem, stosuje soczewki, a zdecydowana większość takich osób to mieszkańcu miast. Niestety, pomimo tego, iż są one dość bezpieczne, to jednak mogą nieść ze sobą pewne ryzyko. Do objawów niepożądanych, wynikających z noszenia soczewek zalicza się, przede wszystkim: niedotlenienie rogówki, alergie oraz zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji oka. Tak więc, decydując się na korzystanie z soczewek, należy najpierw dobrze się zapoznać z instrukcją odpowiedniego korzystania z nich, by zredukować do minimum ryzyko wystąpienia możliwych powikłań.

Podsumowanie

Problemy ze wzrokiem mogą dotknąć każdego, dlatego warto regularnie korzystać z wizyt u okulistów czy optometrystów, by pojawiające się wady redukować już od samego początku. Im szybciej wykryta zostanie wada, tym szybciej można ją skorygować. Człowiek posiada tylko jedną parę oczu, która musi nam posłużyć na całe życie, dlatego warto o nie dbać, by móc jak najdłużej zachować je w dobrej formie i kondycji.]]>